Majitelia firiem a účtovníci

Bez ohľadu na to, či ste malá, stredná, alebo veľká firma, či máte dvoch alebo stovky zamestnancov, dvaja sú súčasťou každej firmy a to majiteľ a účtovníčka. Ak si myslíte, že o všetkom rozhoduje majiteľ, ste na omyle. Samozrejme, sú rozhodnutia, ktoré má výlučne vo svojej moci majiteľ. Avšak sú rozhodnutia, na ktorých sa podieľajú zamestnanci, ďalšie sú doménou účtovníčky.

Je veľmi zriedkavé, že by bol majiteľ a účtovník jedna osoba. Mať pod kontrolou riadenie firmy a zároveň mať neustály prehľad v legislatíve je veľmi náročné. Sú to dve zamestnania, pričom každé z nich si vyžaduje maximálnu sústredenosť. Aj malá chyba môže negatívne ovplyvniť firmu. Všetky zákony a nariadenia sa rýchlo menia, preto je nevyhnutné neustále vzdelávanie. Jednoducho, účtovníčka je jedným z najdôležitejších článkov každej firmy.

Každej dobrej účtovníčke by malo záležať na ekonomickom zdraví firmy a nezaoberať sa len zákonnými záležitosťami. Vždy sa snažiť nájsť cestičky, ako ušetriť a tým zefektívniť podnikanie. Účtovníčka ktorá má dokonalý prehľad o výsledku hospodárenia firmy priebežne počas celého roka, je pravou rukou majiteľa. Majiteľ by mal počúvať a konzultovať jej názory a doporučenia.

Ak ste presvedčený, že aktuálny systém práce vám už prerastá cez hlavu alebo nevyhovuje, potom prišiel čas na zmenu. Rast firmy je snom každého majiteľa. Spravte si prieskum trhu a oslovte potenciálnych účtovníkov, alebo externé firmy ponúkajúce tieto služby.  Preto je dôležité prejsť si všetky plusy aj mínusy. Dôležité je, že aj externá účtovníčka alebo firma poskytujúca tieto služby je plnohodnotnou súčasťou firmy. Kompetencie majú rovnaké ako interná účtovníčka. Záleží len na vašich požiadavkách a vzájomnej súhre, či aj napriek tomu, že nesedíte v jednej budove, si budete oporou a dokážete spolupracovať.